kontakt
tlo glowka tlo
tlo
tlo
tlo
 
slowa
 

Cytaty

image

Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i walce o niepodległość Polski.

Dewiza generała Andersa, jaką przyjął przy tworzeniu Wojska Polskiego w ZSRR.


image

Wzywam wszystkich obywateli RP zdolnych do noszenia broni, by spełnili swój obowiązek względem Ojczyzny i wstąpili pod sztandary Orła Białego. Pamiętajcie, że zwycięstwo Niemiec – to nie tylko bezpowrotna zguba Polski, lecz również całkowita zagłada Narodu Polskiego.

Pierwszy rozkaz generała Andersa na terenie ZSRR, informujący o formowaniu WP i apelujący o wstępowanie do armii (22 sierpnia 1941 r.).


image

Ciężka i żmudna czeka nas droga, ale do celu wiedzie nas zapał i upór Polaka. Dużo krwi, dużo trudu i znoju nas czeka, dopóki jako zwycięzcy wejdziemy do Warszawy, ale kto ma duszę polską i skórę polską, ten wszystko przełamie. I dlatego musimy zrozumieć, że na wszystkim co było, należy postawić wielki krzyż i rozpocząć nowe życie, może ciężkie, ale polskie i pełne nadziei.

Przemówienie do żołnierzy polskich w Griazowcu 24 sierpnia 1941 r.

image

Obowiązkiem moim jest skupić was wszystkich zdolnych do noszenia broni i zorganizować jak największą siłę zbrojną. Stanowić ona będzie część Armii Polskiej, całkowicie suwerenną i walczącą ramię przy ramieniu wraz z Armią Czerwoną. Zwracam się do was wszystkich z gorącym pozdrowieniem. Ciężka i długa jest droga do Polski, ale z Bożą pomocą dojdziemy. Nie wolno nam oglądać się na to co było, musimy patrzeć w przód na to, co być musi. A musi powstać wolna, sprawiedliwa i demokratyczna Polska. To jest nasz jedyny dziś cel. Wam zaś, gnębieni w kraju, ślemy wyrazu hołdu i miłości. Wierzcie w rychły, zwycięski koniec wojny. Sojuszników naszych zapewniamy, że bić się będziemy aż do końca o Polskę, w której żyć będzie prawda i sprawiedliwość, że przyjętych zobowiązań dotrzymamy.


Z przemówienia radiowego generała Andersa do Polaków (30 sierpnia 1941 r.).


image

Może nie wszyscy, ale dojdziemy.

Z przemówienia generała Andersa do żołnierzy Armii Polskiej w ZSRR (wrzesień 1941 r.).


image

Jeśli ludzie obcy, lub bojaźliwi będą was pytać o co walczycie, odpowiadajcie im, że żołnierz polski walczy o to samo, o co poszedł w bój pięć lat temu, aby w naszym kraju i świecie nigdy siła nie mogła rządzić przed prawem.

Przemówienie do żołnierzy 2 Korpusu Polskiego we Włoszech na początku 1944 r.


image

Monte Cassino jest znane dziś przez cały świat jako niezdobyta twierdza niemiecka zamykająca drogę na Rzym. Jest tak samo znane i przejdzie do historii tej wojny jak obrona Stalingradu i Tobruku [...] Obliczyliśmy możliwe straty korpusu w bitwie o Monte Cassino. Przyszliśmy do zgodnego przekonania, że straty korpusu w razie użycia go do forsowania rzeki Rapido mogą być niewiele mniejsze lub podobne. Zdobycie Monte Cassino przez żołnierza polskiego będzie miało ogromny wpływ na ducha narodu i AK w Kraju.

Generał Anders uzasadniając wyrażenie zgody na użycie 2 Korpusu Polskiego do ataku na klasztor i wzgórza klasztorne (po trzech wcześniejszych, nieudanych alianckich próbach przełamania obrony niemieckiej).


image

Żołnierze kochani, moi bracia i dzieci! Nadeszła chwila bitwy. Długo czekaliśmy na tę chwilę odwetu i zemsty nad odwiecznym wrogiem. Obok nas walczyć będą dywizje brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie, nowozelandzkie. Walczyć będą Francuzi i Włosi oraz dywizje hinduskie. Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego. W chwilach tych będą z nami myśli i serca całego Narodu. Podtrzymywać nas będą duchy naszych towarzyszy broni. Niech lew mieszka w waszym sercu!

Rozkaz dzienny dowódcy 2 Korpusu generała Andersa przed bitwą o Monte Cassino (maj 1944 r.).


image
medal
 
medal
tlo
tlo
 
tlo
tlo

© Copyright by WSIiZ
Wykorzystano materiały z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. W. Sikorskiego w Londynie, Kancelarii Senatu RP,
Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu.
created by e-service

tlo
tlo